O autorze
Projekt ludzi, którym zależy by w Katowicach żyło się lepiej. Do „Rajzy po Kato” zaproszeni zostali uznani artyści: fotografowie, streetartowcy, projektanci i designerzy oraz znawcy historii miasta, aktywiści i sami mieszkańcy. Od kwietnia 2014 roku do jesieni 2015 roku na terenie Katowic będą prowadzili warsztaty, spotkania, cykle plenerowych wystaw i akcji miejskich. Ich rolą będzie stworzenie nowej wizualnej mapy miasta, odświeżenie jego wizerunku i ożywienie twórczej aktywności mieszkańców. Efektem 2-letniego przedsięwzięcia, będzie przewodnik pod redakcją Adriana Chorębały.
Mecenat: Supersam
Organizator: Griffin Art Space
Koncepcja i produkcja: Fundacja Sztuk Wizualnych
Koncepcja merytoryczna: Michał Kubieniec, Dominik Tokarski / Geszeft
Opieka kuratorska: Adrian Chorębała
Projekt graficzny: Pilar Rojo Peso
Koordynacja: Joanna Gorlach
Koordynacja lokalna: Maciej Skobel / Dwie Lewe Ręce
Strategia komunikacji: SZUSTOW. Kultura i komunikacja
Szczegóły:
www.griffin-artspace.com
facebook.com/rajzapokato

Miasto i dane

materiały organizatora
materiały organizatora
Od 2013 roku katowicki Medialab realizuje projekt „Modern City in the Making. Katowice 1865–2015", którego zasadniczym celem jest próba pokazania historii miasta z wykorzystaniem wizualizacji danych. Od 19 marca wyniki prac medialabowej grupy roboczej będzie można oglądać w czasie wystawy „Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865–2015”..

Czy da się opowiadać o mieście za pomocą liczb, wykresów i map? Czy 150 lat historii można przedstawić na infografikach? Jak mówi Karol Piekarski, koordynator i pomysłodawca Medialabu - warto próbować: Wystawa jest pewnego rodzaju eksperymentem, opowiadamy o mieście wyłącznie za pomocą map, diagramów i wizualizacji danych.

Wystawa jest rezultatem prac grupy roboczej, która spotykała się od 2013 roku pod okiem prowadzących warsztaty - Tomasza Bierkowskiego i Justyny Kucharczyk z katowickiej ASP. W prace nad projektem włączyły się osoby z różnym doświadczeniem i wykształceniem, które wspólnie opracowywały wybrane tematy tak, aby zjawiska historyczne opowiedzieć w zrozumiałej i przystępnej graficznie formie. Pracowaliśmy w bardzo zróżnicowanej grupie - byli w niej architekcie, projektanci, osoby zajmujące się urbanistyką - mówi Bartek Krzemiński, uczestnik warsztatów i współtwórca projektu - Tak duża rozpiętość zainteresowań pozwalała na znajdowanie ciekawych „synergicznych" pomysłów.

Celem działań grupy roboczej było stworzenie prac, za pomocą których będzie można w łatwy sposób przekazywać informacje o mieście. Twórcy postawili sobie jasny cel: tak opowiedzieć 150 lat historii społeczno-gospodarczej miasta, żeby można było tę wiedzę przyswoić w 15 minut. Kluczowym elementem procesu był wybór tematów i pogłębiona analiza danych. Jak zaznacza Bartek Krzemiński: W tworzeniu treści najciekawsze dla mnie było poszukiwanie narracji na temat miasta, która z jednej strony dobrze spinałaby omawiane wątki w całość, a z drugiej strony była na tyle świeża i szczera, że mogła wzbudzić zainteresowanie odbiorców.


W czasie wystawy nie zobaczymy więc klasycznej historycznej narracji, uznanych postaci, ani katalogu podręcznikowych wydarzeń. Miejsce wojen i politycznych przewrotów zajmą diagramy, mapy i wizualizacje danych. To za ich pomocą zilustrowane będą przeobrażenia, jakie przez 150 lat swojego istnienia przechodziły Katowice. Choć można by się spodziewać, że dzięki bazowaniu na danych liczbowych wystawa będzie w sposób obiektywny przedstawiać historię, nasz cel był zupełnie inny - mówi Karol Piekarski - Chcieliśmy zwrócić uwagę na cechę Katowic, która naszym zdaniem wyróżnia nas wśród innych miast w Polsce - tytułowy "apetyt na radykalną zmianę" powodujący, że co kilkadziesiąt lat miasto ulega transformacji, próbując wymyślić się od nowa.

Wystawa „Apetyt na radykalną zmianę. Katowice 1865–2015” będzie pokazywana w Galerii Miasta Ogrodów od 19 marca do 8 maja. Wszyscy, którzy znają Katowice i ci, którzy chcą dowiedzieć się o nich trochę więcej - powinni skorzystać z okazji i sprawdzić, jak o mieście można mówić danymi.

*Wystawie i konferencji „Rediscovering the City. Miasto i nowe technologie” towarzyszy kilka wydarzeń towarzyszących, w tym Mapathon: Katowickie budynki. Każdy, kto lubi i odrobinę zna Katowice może wziąć udział w działaniu i pomóc w opisywaniu najciekawszych miejskich gmachów. Akcja wspólnego katalogowania budynków odbędzie się 21 marca.
Więcej informacji o Mapathonie, wystawie i innych projektach Medialab Katowice można znaleźć na stronie: http://medialabkatowice.eu/

oprac. Hanna Kostrzewska
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...